CZ

Rok 2011: Policie ČR eviduje 59 672 vloupání

Ze statistiky Policie ČR vyplývá, že za rok 2011 bylo v České republice zaznamenáno 59.672 případů krádeže vloupáním, což znamená oproti roku 2010 nárůst o 914 případů. K největšímu počtu krádeží došlo jako každý rok v Praze (10.385), dále pak v Moravskoslezském kraji, kde nárůst této kriminality během jednoho roku činil 15% (8.774 případů), a ve Středočeském kraji (8.500). Naopak nejméně vloupání bylo v loňském roce zaznamenáno v Karlovarském kraji (1.533).

Z policejních statistik je dále patrno, že mezi nejčastěji napadané objekty patří především rodinné domy, chaty, byty, obchody a firmy. Výše škod způsobená tímto druhem kriminality v roce 2011 dosáhla bezmála  2,5 mld. korun.

Druh krádeže vloupánímPočet případů
Do obchodů a firem 3.576
Do restaurací a hostinců 2.441
Do ubytovacích objektů   778
Do škol   631
Do bytů 4.311
Do rodinných domů 5.257
Do chat a víkendových objektů  4.846
  

K největšímu počtu napadení trezorů dochází již tradičně v Praze a v oblasti severní Moravy, přičemž nejohroženější skupinou obyvatelstva jsou majitelé rodinných domů, bytů a firem. Z poznatků Policie ČR i komerčních pojišťoven je přitom zřejmé, že kvalitní, certifikované a odpovídajícím způsobem ukotvené trezory představují pro zloděje velmi těžko překonatelnou překážku, která pachateli v mnoha případech zabrání v zcizení toho nejcenějšího, co majitel ve svém domě má. Trezory staršího data výroby a levné trezory dovážené z Asie nebo jiných zemí bez průmyslové tradice však v žádném případě nesplňují soudobé požadavky na zabezpečení cenností a proto jsou velmi snadno překonatelné. Při výběru trezoru je tedy nezbytné brát tyto skutečnosti v potaz.

 Jak postupovat při koupi trezoru?

  • vždy si vybírat trezor od renomovaného výrobce nebo prodejce
  • trezor musí být certifikován v příslušné bezpečnostní třídě
  • trezor si nechat odborně přikotvit do podlahy nebo do zdi
  • obsah trezoru pojistit na příslušnou částku
  • trezor kombinovat s dalším zabezpečením, jako je elektronické zabezpečení, bezpečnostní dveře a podobně

 

Dokladem o certifikaci trezoru je štítek na vnitřní straně dveří trezoru