CZ

Zásady ochrany před bytovými lupiči

Policie ČR tak jako každý rok varuje občany, aby v čase dovolených byli obezřetní. Letní měsíce jsou pro většinu z nás dobou, kterou si spojujeme s odpočinkem a pobytem mimo domov. A právě toho využívají zloději. Počet krádeží vloupáním se podle policejních statistik mezi červnem a srpnem pravidelně zvyšuje oproti ročnímu průměru o pět až deset procent.

Jak policisté zdůrazňují, je třeba dodržovat základní zásady prevence. Především není vhodné sdělovat termín dovolené komukoliv cizímu. Obzvlášť velkým riskem je chlubit se dovolenou na sociálních sítích, kam má přístup mnoho lidí. Velká množství osobních dat, která jsou veřejně přístupná, spolu s informací o právě probíhající dovolené mimo domov, to vše může být pozvánkou zloděje do vašeho bytu nebo rodinného domu. Rodiče by také svým dětem měly vysvětlit, že nesmějí bezdůvodně zveřejňovat adresu svého bydliště a že o plánované dovolené nemají s nikým hovořit. V bytě nebo domě lze dále vytvořit zdání, že je uvnitř někdo přítomen. K tomu je možno využít elektronické spínací zařízení, které lze nastavit tak, aby v určenou dobu samo rozsvítilo světla. Před samotným odjezdem je pak nutno se ujistit, zda jsou uzavřena a uzamčena všechna okna a dveře. Právě pootevřených oken či balkonových dveří, třeba jen z důvodu větrání, zloději často využívají a tak mnohým po návratu z dovolené připraví nepříjemné překvapení.

To co je ovšem zcela zásadní v ochraně proti lupičům, je investice do opravdu kvalitního zabezpečení. Bezpečí vašeho domova začíná bezpečnostními dveřmi, které jsou certifikované ve vysokých bezpečnostních třídách. Podobně je tomu i u oken. Nicméně to nejcennější, co v domě máte - důležité dokumenty, hotovost nebo šperky a jiné cenné předměty patří do odolného trezoru. Takováto bezpečnostní konfigurace, kombinovaná s elektronickým zabezpečením celého objektu, bude pro případného pachatele jen těžko překonatelnou překážkou. A vy si tak budete moci v klidu užívat dovolené.

Zloděj